Ta strona nie byla aktualizowana od 2007 roku. Traktujcie ja jako archiwum.

Tatry Zachodnie: Ornak -> Zadni Ornak - 8 - 9 kwiecień 2006

Spis rzeczy
 1. O wędrówce..
  1. Relacja
 2. Inne takie tam
  1. Zdjęcia
  2. Log z wyprawy
  3. Dokładny opis szlaku
  4. Podziękowania
  5. Wasze komentarze

Relacja Po krótce dość i pobieżnie.. kolejny spontan. Całkiem przyjemna pogoda.. tej zimy ciągle w głowie mi była Bystra i Błyszcz. Skoro padłą decyzja.. sobota wieczór? - wraz z JUBIm autkiem zabraliśmy się do Kir. Późno już (koło 21) zaparkowaliśmy u wylotu Doliny Kościeliskiej. Do schroniska dotarliśmy w dwie godziny. Chyba pierwszy raz tej zimy nie sypało nam śniegiem, nie było zachmurzenia... pogoda cud - miód. Jutro będzie super.. choć jeden jedyny problem - JUBI ma rękę w szynie gipsowej - jest całkiem niedawno po operacji nadgarstka. Zimą w tamte rejony.. ciężko jest. No nic - najwyżej poobijamy się na Ornaku i wrócimy z powrotem.
W schronisku pusto - obsługa dawno już chyba śpi. Dobijanie do okien nic nie dało. Trudno. Dziś spanie sponsorowane przez PTTK. Rozkładamy się na ławach na pięterku - tam gdzie zazwyczaj się obżeramy. Jeszcze na balkon zrobić jakąś fotkę. Jeszcze piwo - tak na dobry sen :) A potem.. jeszcze przed snem pomysł, aby zrobić wschód..
Ranek taki sobie. Czego wymagać po niecałych trzech godzinach snu. Ciemno, zimno, głodno. Ehh nie nawidzę tego schroniska - każdy wychodzący przed otwarciem bufetu może praktycznie zapomnieć o wrzątku. Kuchnia turystyczna ma na wyposażeniu tylko kocioł, w którym i tak nie ma czym palić. Koszmar. Hotel jak nic. Cośtam jemy, wypijamy kawałek herbaty (dobrze, że 3 termosy targamy od Krakowa) i do góry. Wschód łapiemy gdzieś na podejściu na przełęcz Iwaniacką. Mało ciekawy. Piotrek pomimo szyny radzi sobie całkiem nieźle. Chodź chodzenie o jednym kijku musi być średnio przyjemne na podejściu takim jak tu.
Dalej już w górę w kierunku Ornaku. Wybieramy jednak podejście granią - najpierw powolny trawers w kierunku Doliny Chochołowskiej a później już spokojnie ku górze. Śnieg mokry, niestabilny, rozmiękły. Im slońce wyżej tym idzie się gorzej. Byle do góry.. założenie było takie, żeby ten odcinek robić jeszcze przed wschodem.. trudno. Idzie się koszmarnie. Jakby zupełny brak kondycji - choć to raczej już zmęczenie materiału. Ile można tej zimy męczyć te szlaki.. jak długo jeszcze. Tydzień w tydzień - Beskidy, Tatry, Beskidy, Tatry, narty, łażenie, zdjęcia.. Zdecydowanie trzeba chwilę od tego odpocząć. Posiedzieć chwilkę w mieście. Może to się wyda komuś dziwne ale faktycznie ta zima już mnie zmęczyła. Widziałem i przeżywałem wiele - chwile piękne i istotnie groźne. Wiele razy słyszałem, iż ktośtam chciałby móc tak jak ja co tydzień i tydzień w góry - do tego zimą, gdy wszystko wydaje się tak niedostępne.. a jednak w końcu się udaje. Koniec. To już ostatnie wyjście (i prawie tak było. Dwa tygodnie później jeszcze zaliczyliśmy Krokusy na WielkimKopieńcu, jakoś się wytoczyliśmy na Świnicę i tyle.. do tej pory - czyli do początku Lipca nic a nic.. wspinaczka pozostała w dolinkach i regeneracja po akcji zima).
W trakcie samej drogi niewiele się ciekawego działo. Pogoda świetna, chmury bardzo ładne i ciągły wiatr. Coraz silniejszy. Istotnie wiało po prostu niesamowicie. Zresztą tutaj filmik z podejścia pod Ornak (choć nie bardzo ten wiatr tu widać - chyba tylko na trokach przyczepionych do plecaka - nagrywał JUBI):

Po drodze na Ornak na Suchym Wierchu Ornaczańskim - a w zasadzie to na jego zboczu w kierunku Doliny Kościeliskiej zrobiliśmy sobie ponad pół - godzinny popas. Oj nic się nie chciało. Jednak rezygnacja - w zasadzie jasne już było, że Bystra i owszem - ale tylko na zdjęciach tego dnia..
Na Ornaku przewiało nas delikatnie. Szybkie zejście w kierunku Zadniego Ornaku. Wiele spojrzeń w kierunku Starorobociańskiego czy Bystrej. Na górze prawie huragan - obserwowaliśmy tylko całe tumany śniegu przewiewane z grani i szczytów. Na górę dziś nie wejdziemy. Samemu nie ma sensu - Piotrek o jednej ręce odfrunie od razu. Jednak pass. Podejdziemy pod Zadni Ornak, tam znajdziemy kawałek miejsca pod skałkami osłonięty od wiatru i zalegniemy na dłuższą chwilę. Trudno.
Tak też się stało. Zamiast trawersować szczyt Zadniego Ornaku tak jak w lecie (po stronie zachodniej) my wybraliśmy trawers wschodni. Kilka metrów i znaleźliśmy całkiem przyzwoite miejsce. Tutaj kolejny popas. Ja od razu wybrałem się na zdjęcia. Chciałem porobić kilka fotek "przewodnikowych" do Wikipedii czy gdziekolwiek. Chciałem jeszcze raz spojrzeć na Bystrą. Tyle tej zimy się zeszło - ale tam nie udało się jeszcze.. ehh. Pamiętałem z lata ciekawe miejsce - w zasadzie to całą polanę za Zadnim Ornakiem w kierunku Siwej przełęczy. Tam też się wybrałem.. Przeprawa bardzo ciężka. Wiatr niesamowity wręcz. Najpierw kawałek podejścia trawersem Zadniego Ornaku (tu jeszcze spokojnie). Potem wejście na przełączkę pomiędzy Siwymi Skałami i tu... ściana wiatru prosto w twarz. Dwa razy przechodziłem to miejsce. Za pierwszym razem cofnąłem się kilka metrów. Za drugim podejściem przeczołgałem się pomagając sobie czekanem. Potem zszedłem kilka metrów w lej utworzony między tymi skałami. Tu w pozycji leżącej asekurując się czekanem trzymanym jedną ręką, drugą jakoś rozpiąłem torbę foto i wyciągnąłem aparat. Dekielek od obiektywu odfrunął momentalnie - wprost do Ornaczańskiego Żlebu.. Ciężko było zrobić w tych warunkach jakiekolwiek zdjęcie. Ale udało się. I muszę przyznać, że trud się opłacił:

Wspaniały masyw Bystrej złapany spomiędzy Siwych Skał

Powrót ze zdjęć był łątwiejszy o tyl, że wiatr wiał już w plecy. Jakoś się znów przeczołgałem, wróciłem na trawers i pod skałkę do JUBIego. Zresztą.. kawałek owego trawersu mamy na filmie:

W drodze powrotnej spotkaliśmy ludzi zmierzających na Bystrą (zapomniałem dodać, iż na Ornaku znaleźliśmy się dość wcześnie - koło 9 rano). Po drodze jeszcze JUBI zgubił kijek, który przyszło mi odnaleźć w miejscu obijania się pod skałą na trawersie Zadniego Ornaku (aby to uczynhić musiałem się cofnąć z podejścia pod Ornak - na szczęście nie tak daleko).. Jeszcze gdzieś tam zamajaczył jakiś narciarz, kilka turystów.. cóż - czas nam wracać. Pożegnanie z górami na dłuższy czas. Jeszcze tylko zjazd na czterech literach z Suchego Wierchu Ornaczańskiego (mniej więcej drogą zjazdu prowadzi szlak letni od Iwaniackiej Przełęczy na Ornak. Jazda bardzo przyjemna, acz niedo końca bezpieczna.. śnieg w samo południe dość płynny..:

Dalej już bardzo powoli.. na Przełęczy Iwaniackiej kolejna godzina postoju, spania, jedzenia.. podobnie w schronisku na Hali Ornak. Później już spokojnie do Krakowa.

Zdjęcia Zdjęcia były wykonywane aparatem Nikon F301 z obiektywami Nikkor 28-85 f3.5-4.5 (wraz z nakręconym polarem) oraz Nikkor 80-200 ai f4.0 (bez filtra). Robiłem na slajdzie Velvia 50.

Grań Kończystego i Trzydniowiańskiego Wierchu. Grań Kończystego (2002m n.p.m.) i Trzydniowiańskiego Wierchu (1765m n.p.m.) - zdjęcie robione z okolic Suchego Wierchu Ornaczańskiego (1832m n.p.m.). Widoczne również (po lewej) Jarząbczy Wierch (2137m n.p.m.), oraz dalej na prawo Łopata (1958m n.p.m.), Wołowiec (2064m n.p.m.), Rakoń (1879m n.p.m.). W tle również Rohacze. Nikkor 28-85.
Bystra (2248m n.p.m.) i Błyszcz (2169m n.p.m.). Bystra (2248m n.p.m.) i Błyszcz (2169m n.p.m.). Nikkor 80-200.
Tomanowa Przełęcz (1686m n.p.m.) Tomanowa Przełęcz (1686m n.p.m.). Dalej Tatry Wysokie. Nikkor 80-200.
Smreczyński Wierch (2066 m n.p.m.) Smreczyński Wierch (2066m n.p.m.). Nikkor 80-200.
Podejście pod Ornak (1854m n.p.m.). Podejście pod Ornak (1854m n.p.m.) od strony Wyżniej Ornaczańskiej Przełęczy. W tle na lewo Bystra, na prawo - Starorobociański Wierch (2176m n.p.m.). Nikkor 28-85.
Bystra i Bystry Karb (1953m n.p.m.). Bystra i Bystry Karb (1953m n.p.m.). Nikkor 28-85.
Starorobociański Wierch Starorobociański Wierch, Gaborowa Przełęcz i Siwa Przełęcz. Z prawej strony wyłania się Jarząbczy Wierch. Nikkor 28-85.
Potężny masyw Bystrej. Potężny masyw Bystrej. Nikkor 28-85.
Kamienista (2121m n.p.m.) i Smreczyński Wierch (2066m n.p.m.). Kamienista (2121m n.p.m.) i Smreczyński Wierch (2066m n.p.m.). Pomiędzy nimi Hlińska Przełęcz (1907m n.p.m.). Nikkor 28-85.
JUBI na Ornaczańskiej Przełęczy (1795m n.p.m.). JUBI na Ornaczańskiej Przełęczy (1795m n.p.m.). Nikkor 28-85.
Zadni Ornak i Starorobociański Wierch. Zadni Ornak i Starorobociański Wierch. Widoczna również Gaborowa Przełęcz. Nikkor 28-85.
Żleby lawinowe Górują Starorobociański Wierch i Jakubina (2194m n.p.m.). Dalej na prawo Jarząbczy Wierch. Pod nim Kończysty Wierch a poniżej pięknie oświetlone żleby lawinowe. Nikkor 28-85.

Log z wyprawy Muszę go odnaleźć :)

Dokładny opis szlaku Dolina Kościeliska -> Hala Ornak -> Przełęcz Iwaniacka -> Ornak -> Zadni Ornak

Podziękowania Zasłużeni i wielcy - czyli Ci, którzy w jakikowliek sposób przyczynili się do powstania tej relacji, pomogli nam na szlaku czy powiedzieli dobre słowo =]

 • JUBI (za towarzystwo, samozaparcie i załatwienie skanowania slajdów
 • Kumpel JUBIego za poskanowanie tychże slajdów

Dzięki wielkie raz jeszcze :)

Nawigator
[powrót do góry strony]

Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz wystarczy podać jego treść - pozostałe pola nie są obowiązkowe. Zaznaczenie zapamiętania nicka i adresu e-mail spowoduje, iż w każdej chwili gdy wrócisz do tej strony i będziesz chciał(a) wpisać kolejny komentarz pola nick oraz e-mail zostaną automatycznie wypełnione:
 
Nick:    E-mail:

Zapamiętaj mój nick i email    Ukryj mój adres email

Wasze komentarze
 ukryj komentarze 
::mia pron khalifa ([email protected]) 2018-12-20 21:57:00
zY54eg I think this is a real great article post.Really thank you!
Will read on
::suba suba ([email protected]) 2018-12-20 02:16:00
xqVTt6 Wonderful article! We will be linking to this particularly
great article on our website. Keep up the good writing.
::chocopie ([email protected]) 2018-12-17 08:41:00
snsuaZ If you are ready to watch comical videos online then I suggest
you to visit this web page, it consists of really thus funny not only
videos but also extra data.
::mia pron khalifa ([email protected]) 2018-10-11 20:34:00
WooFzU I thought it was going to be some boring old post, but I am
glad I visited. I will post a link to this site on my blog. I am sure
my visitors will find that very useful.
::suba lube ([email protected]) 2018-08-12 19:41:00
aT51km Thanks for the article post.Really thank you! Awesome.
::suba buba ([email protected]) 2018-01-29 10:07:00
9QcI43 You may have some true insight. Why not hold some kind of
contest for the readers?
::yopute momde ([email protected]) 2017-11-08 15:13:00
OKXfxf is the greatest. my homepage Uggs Cyber Monday Deals
::tits tits tits ([email protected]) 2017-09-20 16:07:00
kcVSTb This is a topic which is near to my heart Thank you! Exactly
where are your contact details though?
::important source ([email protected].com) 2017-02-01 05:37:00
tCJ62m your blog posts. After all I all be subscribing for your feed
and I am hoping you write again very soon!
::subastian ([email protected]) 2016-11-26 23:15:00
DWY3Sl indeed, research is paying off. Great thoughts you possess
here.. Particularly advantageous viewpoint, many thanks for blogging..
Good opinions you have here..
::pron best ([email protected]) 2016-08-04 10:43:00
QMmkBU Very neat blog.Much thanks again. Much obliged.
::pork movies ([email protected]) 2016-07-05 14:05:00
nUUtsM Wow! Thank you! I constantly needed to write on my blog
something like that. Can I implement a part of your post to my blog?
::porn movies ([email protected]) 2016-05-16 19:16:00
27GBlZ It as hard to find experienced people about this topic,
however, you seem like you know what you are talking about! Thanks
::big dildos ([email protected]) 2016-05-14 04:47:00
Really informative blog post.Thanks Again. Great.
::mark photo ([email protected]) 2016-04-06 11:29:00
1hNt9m very handful of internet websites that occur to be in depth
below, from our point of view are undoubtedly effectively really worth
checking out
::coco service ([email protected]) 2016-03-31 09:49:00
Tmu0Ki There as certainly a lot to find out about this topic. I really
like all the points you have made.
::cocoservice on fiverr ([email protected]) 2016-02-29 18:14:00
BayFYG Your location is valueble for me. Thanks!
::qjiFgYnmVTHqArG2016-01-01 01:14:00
IZdtgI
::crorkservice fiverr ([email protected]) 2015-11-28 16:55:00
kttVtZ Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for
he answer.
::fiverr crorkservice ([email protected]) 2015-11-08 21:42:00
8JPbia Just Browsing While I was surfing today I saw a excellent post
concerning
::fiverr crork ([email protected]) 2015-10-16 21:57:00
4JNOnN It as hard to come by knowledgeable people about this topic,
however, you sound like you know what you are talking about! Thanks
::crorkservice ([email protected]) 2015-10-16 03:57:00
2UPXGg Muchos Gracias for your post.Much thanks again. Awesome.
::crorkservice fiverr ([email protected]) 2015-09-28 19:52:00
kYX9PW Only wanna comment that you have a very decent website , I
like the style and design it actually stands out.
::michael crork ([email protected]) 2015-09-02 19:10:00
42mssI When are you going to post again? You really entertain a lot
of people!
::crorkservice ([email protected]) 2015-05-05 23:16:00
kBeKzT I have been reading out a few of your stories and i must say
pretty nice stuff. I will definitely bookmark your site.
::matt daemon ([email protected]) 2015-03-06 23:32:00
GOPj6G Hi! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
::cheap seo services ([email protected]) 2015-02-04 21:29:00
O61BBj You made some good points there. I looked on the internet for
the topic and found most individuals will go along with with your
site.
::crorkz matz ([email protected]) 2014-08-06 05:10:00
IGI9qf Awesome blog.Much thanks again. Really Great.
::cheap seo services ([email protected]) 2014-07-03 19:19:00
Kl5km4 A big thank you for your blog post.Really thank you! Want more.
::awesome seo ([email protected]) 2014-06-19 19:37:00
CNfr0g I really liked your article. Want more.
::awesome seo solutions ([email protected]) 2014-06-05 00:13:00
RQvisU Great, thanks for sharing this blog.Really looking forward to
read more. Want more.
::best prices ([email protected]) 2014-05-12 10:17:00
8iG6hC Great blog. Great.
::awesome things! ([email protected]) 2014-04-21 04:57:00
eo62Kz I really like and appreciate your blog article.Thanks Again.
Want more.
::check it out ([email protected]) 2014-04-01 16:28:00
1TdSRD Wow, great blog post.Really thank you! Keep writing.
::best prices ([email protected]) 2014-03-22 18:55:00
QW06R4 I value the blog post. Want more.
::watch this pls ([email protected]) 2013-11-18 17:50:00
hVzcA4 Muchos Gracias for your blog.Much thanks again.
::take a look at it! ([email protected]) 2013-10-24 21:31:00
4oCi8D Enjoyed every bit of your article.Really looking forward to
read more.
::make money online ([email protected]) 2013-09-13 14:35:00
484yXe Really informative blog post.Really thank you! Really Great.
::seo service ([email protected]) 2013-09-06 19:13:00
sfzPnf Thanks for the post.Really thank you! Want more.
::lLjUuOVpyJEpiH2011-07-03 06:29:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. May I repost it? :)
::mbNGcLiHStjN2011-07-02 17:19:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. Keen :)
::LERbPmwJ2011-06-29 10:06:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. Awful :)
::JZmkAIWVuegjPtjWO2011-06-05 11:30:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. Awesome :)
::nLHovENNqDPNdBin2011-06-03 11:12:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. WTF? :)
::lqKFRStVOYJW2011-05-15 01:06:00
Gory_tatry_ornak_zima_2006.. Awful :)
::Stasek2008-12-01 12:54:00
W bardziej eksponowanym terenie radzę inaczej trzymać czekan przy
zjeździe- ma służyc do regulacji prędkości i -jak trzeba ratowania
się.
::krzysiek ([email protected]) 2007-11-13 21:39:00
Czesc przypadkowo znalazlem sie na tej stronie chcac przetlumaczyc
sobie jakis tekst jezykowy i wszedlem obejzec twoje zdiecie .....i
powiem ze naprawde maja niezly przekaz ...bywasz w naprawde pieknych
miejscach...ja niestety choc posluguje sie... smiesznie bo aparatem z
telef...jak na razie... to mam juz w swoim dorobku kilka ciekawych
ujec...napisz moze na maila to pokaze ci je ....a fotografia to moja
pasja no niestety malo kto faktycznie ma oko do czegos co otacza nas i
potrafi to ujac w kadr....
::docent ([email protected]) 2007-10-30 20:59:00
Bez raków i czekana.. wszystko zależy od pogody - to ona wyznacza nam
stopień trudności.. Jeśli będą oblodzenia to bez raków może być
ryzykownie - przynajmniej na samym podejściu na Wołowiec. Choć same
kijki wypadałoby wziąć. Znajomy po szreni chodził w zwykłych butach -
bez kijków i czekana.. Nie nazwałbym tego mądrym postępowaniem, ale
jak sam widzisz - da rady. Pytanie tylko czy jest sens tak ryzykować.
Inna sprawa to termin - wszystko zależy jaki będzie śnieg w grudniu -
czy będzie to już opad ugruntowany na tyle, żeby był sens po nim
chodzić. W śniegu przepadającym, podczas ocieplenia czy pogorszenia
pogody nie radziłbym.. No ale tak jak mówię - w zasadzie wszystko
wyznacza nam pogoda :)

Inna sprawa to Twoje doświadczenie. Skoro zadajesz takie pytanie to
oznacza, że pewnie niewiele go masz.. postaraj się wcześniej pójść na
Babią w zimie - będziesz miał przedsmak tego co Cię czeka dalej.
Dobrze jest podejść od Markowych Szczawin przez Bronę na górę. Później
możesz też się pokwapić o Perć Akademików (ale pamiętaj, że chodzenie
nią w zimie jest zabronione). Oczywiście jeśli pogoda będzie na tyle
dobra, żeby to miało sens.

No i na koniec.. sprzęt zimowy (raki paskowe, czekan) możesz pożyczyć
na Markowych Szczawinach. A w Zakopanem możesz go pożyczyć w sklepie
HiMountain jak pamiętam. Jeśli masz zamiar spacerować jeden czy dwa
dni to może warto się zastanowić :)
::U�ytkownik anonimowy2007-10-30 17:03:00
czy bez rakow i czekana pchać się w zachodnie w grudniu?myślałem o
grzesiu, wolowcu, i dalej trochę gł. granią...dzięki za wszelkie
wskazówki.
::mariusz ([email protected]) 2006-10-20 13:10:00
Witam, wielkie dzięki za odpowiedż dot. schroniska. Faktycznie
najlepiej przekonać sie na własnej skórze, a wtedy wspomnienia są
jeszcze lepsze. Relacje które przedstawiasz bardzo mi sie podobają.
czy mógłbyś mi więcej podpowiedzieć na temat robionych zdjęć, czy
robisz je jakąś specjalną techniką?. Zdjecia są naprawdę super, aż
miło oglądać i przenosić sie wspomnieniami w tamte miejsca.Noszę się z
kupnem jakiegoś fajnego aparatu i nie wiem czy kupić cyfrową
lustrzankę czy lustrzankę np. typu Canon Eos300. Jestem z Gdyni więc
nie mam takich możliwości wyjazdów w góry. Moje wędrówki to najwyżej
raz lub dwa razy w roku. Wiele bym dał aby tam jeżdzić częściej, ale
cóż i tak jest fajowo. Pozdrawiam serdecznie-Mariusz.
::docent ([email protected]) 2006-09-11 11:52:00
Spanie w schronisku.. heh w sumie Twoj sprzet jest mocno zalezny od
pory roku, pory dnia i warunkow noclegowych. Przykladowo ja cala zime
nie nosilem spiwora bo szkoda mi bylo tego targac ze soba. Bylem
przygotowany na spanie po schroniskach a nie na gorze, wiec nie bylo
problemu. W schronisku zawsze sa koce (przynajmniej w tych, do ktorych
uczeszczalem), wiec przykryc sie dwoma czy trzema wystarczylo - nawet
gdy bylo zimno :) Aczkolwiek jesli jeszcze nigdy w schronisku nie
spales to nie ma co sie zastanawiac - zrob sobie inauguracje w cieplym
sezonie, zrob rezerwacje dla siebie wczesniej telfonicznie, wypytaj
sie o warunki i probuj :) To nic strasznego :) Tutaj nie ma co
tlumaczyc - przespisz sie kilka razy i doswiadczenie samo Ci podyktuje
co i jak :)
::mariusz ([email protected]) 2006-09-11 11:36:00
bardzo fane opisy, czasami ś lepsze takie opisy od książek o górach.
Jeżeli mógł bym cie prosić, to może opisz warónki w schronisku, nigdy
jeszcze nie byłem na noc i jestem ciekaw jak tam jest. tzn co trzeba
ze sobą zabrać..
::opty22006-07-10 11:54:00
Jakież te nasze górki ładne zimą:)
Naprawdę postarałeś się o fajne fotki.
I znowu świetna pogoda, czemu dla mnie nie zawsze jest taka łaskawa:(
 ukryj komentarze