Zarządzanie autostartem wirtualek w KVMie – libvirt-guests

W czasach gdy używaliśmy XENa mieliśmy swoje skrypty, które zarządzały gaszeniem / startem wirtualek w trakcie rebootu systemu na hoście. Jednak w KVMie realizujemy to trochę inaczej. W skrócie wygląda to tak – jest usługa libvirt-guests, która jest odpowiedzialna za gaszenie / stawianie wirtualek po starcie i przy reboocie hosta. W RHEL/Centosie jej skrypt startowy znajdziemy oczywiście w /etc/rc.d/init.d/libvirt-guests. Zamiast jednak edytować ten skrypt bezpośrednio aby zmienić parametry konfiguracyjne lepiej dobrać się do /etc/sysconfig/libvirt-guests – w domyślnych ustawieniach instalacji KVMa na RHEL/Centosie interesują nas na początek tylko poniższe parametry:

W powyższej konfiguracji VMki na hoście zostaną zapauzowane w momencie gdy host przejdzie na runlevel 0/6 (czyli shutdown bądź reboot). W trakcie gdy system hosta wstanie z powrotem (gdzie “z powrotem określa runlevel, na którym startuje usługa libvirt-guests) VMki zostaną przywrócone.

Odnośnie kolejności gaszenia / przywracania polecam lekturę: http://www.redhat.com/archives/libvir-list/2011-April/msg00819.html

  • Ralph Horque

    An easy way to make systems start up in order, sort of, is, set the GRUB_TIMEOUT to each machine differently. First server, 1 second. Second server, perhaps 30 seconds, etc. It’s crude, but works great for me.